– Ja po Warsztatach oczekuję poszerzenia wiedzy z zakresu wykorzystania naszych badań naukowych w komercyjnej działalności – mówiła Halina Łapińska z Politechniki Białostockiej.
Z innego powodu na Warsztatach pojawił się natomiast Leszek Markowski z Uniwersytetu Wrocławskiego:
– Interesują mnie nowe możliwości pozyskiwania środków finansowych na badania naukowe i możliwość szybszego wdrażania wyników tych badań w działalności gospodarczej – mówił.
Aby móc zmierzyć przyrost wiedzy nabytej podczas Warsztatów, uczestniczący w nich pracownicy naukowi przed rozpoczęciem cyklu wykładów wypełnili testy sprawdzające wiedzę (tzw. Test In). Dopiero po tej swoistej „klasówce” wysłuchali wykładu rozpoczynającego dziesięciodniowe Warsztaty. Ich pierwszym trenerem był Paweł Kubisiak, dziennikarz biznesowy, analityk finansowy oraz redaktor naczelnego „Harvard Business Review Polska”. To od niego uczestnicy Warsztatów dowiedzieli się, jakie są potrzeby przedsiębiorców w relacji pomysłodawca-przedsiębiorca i jak wygląda schemat współpracy przedsiębiorcy z naukowcem.
Radca prawny, Marcin Żuraw, trzeciego dnia Warsztatów uczulał uczestników na potrzebę ochrony własności intelektualnej. Mówił, co robić, by nie stracić praw do swoich pomysłów i jak w praktyce wygląda transfer własności intelektualnej.Od Jacka Błońskiego, wiceprezydenta European Business Angels Network (EBAN) , uczestnicy Warsztatów dowiedzieli się natomiast, skąd można pozyskać inwestorów gotowych wyłożyć pieniądze na start-up oparty na innowacyjnych badaniach. Trener podczas czwartego dnia Warsztatów wyjaśnił również, kim są tzw. Aniołowie Biznesu i czym ich działalność różni się np. od funduszy Venture Capital.
Ostatni wykład podczas czwartej edycji Warsztatów poprowadził Szymon Kurzyca, ekspert inwestycyjny i finansowy sieci Aniołów Biznesu Lewiatan Business Angels. Omówił on zasady transferu technologii do biznesu, wytłumaczył, jak oszacować wartość start-upu i… nie dać się oszukać przez inwestora.
Warsztaty podsumował na kolacji pożegnalnej Maciej Witkowski, prezes fundacji Nowe Media i kierownik Projektu Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych. Z jego rąk uczestnicy Warsztatów odebrali tego wieczoru miłą pamiątkę – kubki oraz teczki z pendrive’ami, na których znalazły się materiały promocyjne Projektu oraz fotorelacja z kończących się Warsztatów.– Mam nadzieję, że przez te dziesięć dni poznali Państwo tajniki wiedzy, która przyda się Państwu w przyszłości oraz że nasi wykładowcy podali wiedzę w sposób przystępny – mówił Maciej Witkowski, życząc wszystkim zgromadzonym pozytywnych wyników testu przeprowadzanego ostatniego dnia Warsztatów.
Po takich życzeniach Test Out przygotowany przez ewaluatorkę Projektu dr Edytę Borys nie mógł nie wypaść dobrze! W porównaniu do przeprowadzonego przed rozpoczęciem warsztatów Test In-u u wszystkich uczestników Warsztatów nastąpił minimum 30-procentowy przyrost wiedzy. Taki wynik umożliwił wręczenie im certyfikatów ukończenia Warsztatów i zaświadczenia na wzorze MEN o uzyskaniu wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi, komercjalizacji rezultatów prac badawczych, podstaw technik PR i marketing-mix oraz Gender Mainstreaming w instytucjach naukowych.
Ostatnia, czwarta edycja Warsztatów w ramach Projektu Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych zakończyła się więc pełnym sukcesem. Z jej przebiegu zadowoleni są nie tylko organizatorzy, ale i uczestnicy, którzy już wypytują o możliwość uczestnictwa w kolejnej edycji Projektu. Już teraz zapraszamy wszystkich na konferencję zamykającą Projekt Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych, która odbędzie się 24 października w warszawskim Centrum Expo XXI.
Warsztaty były współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt prowadzi Fundacja na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy „Nowe Media”, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Piorytetu IV Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.2 Rozwój kwalifikacji kadr systemu B +R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym. Projekt realizowany jest w ramach umowy podpisanej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.