Po odbyciu przez Uczestników i Uczestniczki połowy pierwszej praktyki możemy odetchnąć z ulgą. Wszyscy są zadowoleni. Praktyki zawodowe są jednym z najważniejszych etapów Projektu. To dzięki nim zweryfikujemy Program Doskonalenia Zawodowego dla Nauczycieli w zawodach kucharz, kelner i pokrewnych powstały podczas Konferencji „Doskonalenia Kadry Szkół Zawodowych z Branży HoReCa”
Pierwszych piętnaścioro uczestników Projektu realizuje właśnie Program Doskonalenia Zawodowego we Włoszech, dokładnie w przepięknej górskiej miejscowości Madesimo. W tej grupie uczestników znajduje się sześciu kelnerów i dziewięciu kucharzy. Mają oni okazję poznać i pracować z właścicielami czterogwiazdowego hotelu. Opiekun kucharzy – szef kuchni restauracji hotelowej może poszczycić się posiadaniem gwiazdki Michelin, a z różnych źródeł wiemy, że niedługo otrzyma kolejną. Wiedza takich opiekunów jest po prostu nieoceniona.
Zarówno na grupę kucharską, jak i kelnerską czeka wiele niełatwych wyzwań. Od podstaw poznają oni specyfikę pracy na prawdziwej sali konsumenckiej i kuchni działającej restauracji. Daje im to niepowtarzalną okazję poczucia na własnej skórze wyzwań, jakie staną przed ich uczniami po zakończeniu nauki w szkole.
Cieszyć może fakt, iż podejmują się tych wyzwań z uśmiechem, odważnie i z podniesioną głową.
Każdy z kucharzy realizując program doskonalenia zawodowego poznaje zarówno kuchnię zimną i gorącą restauracji jak i kuchnię deserową/cukiernię, czy specyfikę organizacji imprez okolicznościowych. Kelnerzy z kolei poznają metody serwisu śniadań, lunchu i kolacji. Mają również okazję zmierzyć się z pracą w barze restauracyjnym oraz poznają podstawy somelierstwa.
Dzięki współfinansowaniu z Projektu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego nauczyciele odbywają praktyki zupełnie za darmo. No, może nie do końca, ponieważ o ile finansowane są przejazdy, noclegi i wyżywienie, to wszelkie wieczorne rozrywki nie ujęte w programie doskonalenia muszą opłacać sami. Z drugiej strony, z tego co wiemy, po 8 godzinach spędzanych codziennie w kuchni i na sali restauracyjnej niewielu z nich ma ochotę korzystać z atrakcji, których w Madesimo niemało.
Najlepszym podsumowaniem odbywanych właśnie we Włoszech praktyk zawodowych jest wypowiedź Marioli Pietrzik – Uczestniczki Projektu: „nigdy jeszcze nie uczestniczyłam w tak bogatym Projekcie w sensie dydaktycznym i merytorycznym oczywiście. Tyle wiedzy, ile zdobyłam dzisiaj przez jeden dzień nie wyczytałabym w dziesięciu nawet książkach na temat kuchni włoskiej.”
Więcej zdjęć relacjonujących pierwsze praktyki zagraniczne znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.horeca.fnm.pl w zakładce Galerie.