24 października br. w Warszawskim Centrum EXPO XXI odbyła się Konferencja Podsumowująca Projekt „Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Fundację na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy „Nowe Media”. W Konferencji udział wzięło ponad dwieście osób ze świata nauki i biznesu. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka, Prezydent m.st. Warszawy – prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – prof. dr hab. Adam Budnikowski oraz Krajowa Izba Gospodarcza. Patronat medialny nad Konferencją sprawowali Warsaw Business Journal oraz portal Inwestycje w Innowacje.
Konferencję rozpoczął Maciej Witkowski – kierownik Projektu „Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych” oraz inicjator działań zmierzających do tworzenia spółek spin-off i spin-out. Dokonał on podsumowania Projektu, który cieszył się wielkim zainteresowaniem. W czterech edycjach warsztatów, czterech seminariach oraz konferencji otwierającej wzięło udział ponad pół tysiąca naukowców z przeszło 25 ośrodków naukowych z całej Polski. Wskaźnik wyrażający liczbę pracowników sektora B+R, którzy wzięli udział w Projekcie, wyniósł 105,6 % założonej w Projekcie liczby. Kolejnym sukcesem, jest zgłoszenie pomysłów 11 uczestników Projektu do „Science2Business” Inkubator Innowacyjności.
O barierach stojących przed naukowcami na drodze do komercjalizacji opowiedziała dr Edyta Borys – ewaluatorka Projektu. Przeszkody te prelegentka nazwała 8 grzechami głównymi. Charakteryzują one zarówno środowisko uczelniane jak i biznesu. Następnie Jacek Błoński – prezes Lewiatan Business Angels, przybliżył tematykę start-upów w Polsce. Przedstawił, w jakie projekty, dziedziny nauki Anioły Biznesu najczęściej inwestują. Pokazał również „ekosystem finansowania w Polsce”. Nazwa ta wywołała poruszenie wśród reprezentantów nauk przyrodniczych. Wystąpienie to jak i dr Edyty Borys, wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród uczestniczek i uczestników Konferencji.
W czasie pierwszej części Konferencji, oceny Projektu „Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych” dokonały również uczestniczki czterech edycji warsztatów i seminariów. Pani Iwona Bogdan z Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie i Pani Anna Kiepas-Kokot z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, wyrażały się bardzo pochlebnie o działaniach podjętych przez Fundację „Nowe Media”. Uczestniczki Projektu stwierdziły jednogłośnie, że warsztaty były na wysokim poziomie merytorycznym i organizacyjnym. Pani Anna Kiepas-Kokot podkreśliła, że udział w Projekcie to nie tylko ogromna wiedza w zakresie komercjalizacji, ale i przyjemność z obcowania z osobami żywo zainteresowanymi tą tematyką oraz wspaniały wspólnie czas spędzony. – Za te drzwi, które Fundacja, tworząc ten Projekt, nam otworzyła, za tę wiedzę, że możemy biznes połączyć z akademickością, za to, że mieliśmy okazję poznać ludzi, których poznaliśmy i słuchać ich i za te wszystkie emocje, które tam przeżywaliśmy, chcielibyśmy bardzo podziękować – podsumowała Pani Iwona Bogdan. Kończąc pierwszą część Konferencji, kierownik Projektu – Maciej Witkowski, wzniósł toast lampką szampana, po czym zaprosił uczestniczki i uczestników na obiad.
Przerwa obiadowa była nie tylko ucztą dla zmysłów, ale również szansą na swobodną rozmowę między uczestniczkami i uczestnikami oraz porównanie doświadczeń naukowców z różnych ośrodków naukowych. Podczas rozmów kuluarowych wymieniano się nie tylko wizytówkami, ale również spostrzeżeniami na temat problemów dotyczących komercjalizacji badań i sposobów ich rozwiązania.
Drugą część Konferencji rozpoczął Marcin Pakulski – Prezes zarządu Synthex Sp. z o.o. i doktorant w Katedrze Chemii Organicznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas swojej prelekcji podzielił się doświadczeniem związanym z komercjalizacją. Opowiedział jak odniósł sukces w biznesie, a także wyraził swoją opinię na temat stanu polskiej nauki. Sposób połączenia, przez Marcina Pakulskiego, świata nauki z biznesem bardzo zainteresował uczestniczki i uczestników Konferencji. Padły pytania dotyczące działalności prowadzonej przez niego czy współpracy z „Science2Business” Inkubator Innowacyjności, do którego został zgłoszony pomysł prelegenta.
Duże zaciekawienie wśród uczestniczek i uczestników Konferencji wzbudziła prelekcja Marcina Żurawia. Jest on doradcą zajmującym się komercjalizacją w praktyce w m.in. Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. Podczas wystąpienia przybliżył prawne aspekty zawierania kontraktu z inwestorem. Podał on przykładowe formy inwestowania w pomysły naukowców, a także wyjaśnił, na czym polega umowa inwestycyjna między Pomysłodawcą a Inwestorem. Ten temat wywołał wielkie poruszenie wśród obecnych. Zadawali mnóstwo pytań m.in. o prawo własności intelektualnej w myśl nowej ustawy zaproponowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy o prawa autorskie, na które Marcin Żuraw rzetelnie odpowiadał.
Uczestniczki i uczestnicy bardzo często podkreślali wysoki poziom Konferencji. Pochlebne opinie na temat ekspertów i ich prelekcji, jak i samej organizacji wydarzenia, można było usłyszeć podczas obrad jak i w czasie przerw. Potwierdzeniem tego są opinie zebrane w ankietach wypełnionych przez uczestniczki i uczestników, a także gorące podziękowania po zakończonej Konferencji. – Jestem pod wielkim wrażeniem zarówno organizacyjnym i merytorycznym tej Konferencji – powiedział Pan Łukasz Macander – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. – Uważam, że takich inicjatyw powinno być więcej w naszym kraju, gdyż komercjalizacja nauk innowacyjnych, jeśli mogę użyć takiego określenia, dopiero raczkuje w naszym kraju. (…) Z chęcią wezmę udział w inicjatywach tego typu, jeżeli będzie taka możliwość. Mogę jeszcze powiedzieć, że Konferencja ta stała na wysokim poziomie merytorycznym tzn. można było się bardzo dużo ciekawych rzeczy dowiedzieć i na pewno w dużym, stopniu nakreślała te problemy i pokazywała jak można sobie z nimi radzić. Również cykl warsztatów przeprowadzonych przez Fundację Nowe Media w dużym stopniu pomoże i pomógł pracownikom naukowym. Liczę, że w przyszłości będzie więcej tak udanych inicjatyw i projektów – dodał.
Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom Konferencji za stworzenie miłej atmosfery sprzyjającej aktywnym obradom nad stanem komercjalizacji nauk innowacyjnych.
Więcej informacji na temat Projektu i Konferencji na stronie www.komercjalizacja-nauki.pl.
Konferencja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.